Приватизація земельної ділянки під житловим будинком в 2024 році
В цій статті ми розглянемо порядок приватизації земельної ділянки під житловим будинком в умовах воєнного стану в Україні. На час дії воєнного стану приватизація землі в Україні заборонена законодавчо за виключенням випадку, коли на ділянці стоїть зареєстрований на праві власності об’єкт нерухомого майна. В нашому випадку - житловий будинок.
Почнемо з визначення того, що приватизація ділянки означає передачу права власності на земельну ділянку від територіальної громади (комунальна власність) чи держави (державна власність) у приватну власність особи.
Скоріше за все ваш житловий будинок стоїть у населеному пункті на землі, яка належить до категорії житлової та громадської забудови. Така категорія земель можлива тільки в межах населеного пункту. В цьому випадку земля під житловим будинком буде належати до комунальної власності, поки ви її не приватизуєте.
Дуже важливо також те, що межі вашої землі не будуть чітко визначені до моменту її реєстрації як земельної ділянки в Державному земельному кадастрі. Це створює для вас певні ризики спірних ситуацій із власниками (користувачами) суміжних ділянок.
Отже, норми безоплатної приватизації землі громадянином під житловим будинком в Україні (встановлені ст. 121 Земельного кодексу України):
- в селі - не більше 0,25 гектара (25 соток);
- в селищі - не більше 0,15 гектара (15 соток);
- в місті - не більше 0,10 гектара (10 соток).
Якщо ви маєте надлишки землі понад граничні норми вище, то, як варіант, чинне законодавство надає можливість оформлення таких надлишків з іншим цільовим призначенням. Наприклад, для особистого селянського господарства.
Якщо у вас на руках є рожевий держакт на землю без кадастрового номера, у такому разі дивіться порядок присвоєння кадастрового номера земельній ділянці.
Порядок приватизації земельної ділянки під житловим будинком
1 Крок. Вибір виконавця робіт
Спочатку необхідно обрати землевпорядну організацію, яка має право на виконання робіт із землеустрою та в штаті якої працює щонайменше один сертифікований інженер-землевпорядник. На виконання робіт із землеустрою укладається договір, який має передбачати порядок, вартість і строки виконання робіт.
2 Крок. Геодезія
Далі виконується кадастрова зйомка земельної ділянки, яка передбачає виїзд геодезиста на місце розташування ділянки для проведення замірів ділянки, контурів будинку, будівель і споруд та інших об’єктів на ділянці. Результати геодезичних робіт будуть використані інженером-землевпорядником під час розробки технічної документації щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
3 крок. Розробка технічної документації
Далі інженер-землевпорядник розробляє технічну документацію щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), яка складається з вихідних даних, текстових та графічних матеріалів. Частиною технічної документації щодо встановлення меж, зокрема є:
- заява на розробку документації,
- пояснювальна записка,
- технічне завдання на розробку документації,
- правовстановлюючі документи на житловий будинок (серед них договір купівлі-продажу, дарування, міни, свідоцтво про право власності, свідоцтво про право на спадщину і т.і.),
- технічний паспорт на будинок,
- паспорт та ідентифікаційний номер власника будинку,
- кадастровий план земельної ділянки,
- матеріали геодезичних вишукувань,
- координати поворотних точок земельної ділянки,
- акт приймання-передачі межових знаків земельної ділянки,
- відомості щодо обмежень в користуванні ділянкою,
- сертифікат інженера-землевпорядника, який розробив технічну документацію,
- інші матеріали.
Розроблена документація підписується сертифікованим інженером-землевпорядником та затверджується замовником.
4 крок. Реєстрація земельної ділянки в Державному земельному кадастрі (ДЗК)
На цьому кроці інженер-землевпорядник подає в електронній формі розроблену технічну документацію на реєстрацію в ДЗК. Система розподілу ДЗК розподіляє заявку інженера-землевпорядника випадковим чином між кадастровими реєстраторами України (принцип екстериторіальності).
Обраний системою кадастровий реєстратор розглядає документацію. За відсутності підстав для відмови, присвоює земельній ділянці кадастровий номер та видає відповідний витяг з кадастру. Витяг підтверджує внесення відомостей про ділянку до кадастру.
Строк розгляду заявки інженера-землевпорядника кадастровим реєстратором складає до 14 робочих днів (до трьох календарних тижнів). Проте, є багато випадків більш швидкого розгляду заявок.
5 крок. Затвердження технічної документації місцевою радою.
Після отримання витягу з ДЗК необхідно отримати рішення місцевої ради депутатів про затвердження технічної документації та передачу земельної ділянки з комунальної у приватну власність. Для цього треба подати до місцевої ради депутатів наступні документи:
- заява про затвердження технічної документації;
- належним чином затверджена копія технічної документації;
- витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку.
В результаті розгляду на черговій сесії місцева рада має прийняти рішення про затвердження документації і передачу ділянки у приватну власність. Таке рішення буде підставою для реєстрації права власності на наступному кроці.
6 крок. Реєстрація права власності на земельну ділянку
Для реєстрації права власності на земельну ділянку треба подати реєстратору нерухомого майна (місцевий ЦНАП або нотаріус) наступні документи:
- рішення місцевої ради про затвердження документації і передачу ділянки у приватну власність;
- витяг з кадастру (ДЗК);
- паспорт, код власника;
- квитанцію про сплату збору за реєстрацію.
В результаті реєстрації права ви отримаєте витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Рішення ради та такий витяг є вашими правовстановлюючими документами на ділянку, які треба зберігати.
Більш детально про реєстрацію права на ділянку читайте на сторінці про порядок реєстрації права на земельну ділянку в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Приватизація ділянки для співвласників будинку
Існує немало прикладів ситуацій, коли власників житлового будинку двоє і більше. Кожен з них має певну частку в праві спільної часткової власності на житловий будинок. При цьому земельна ділянка не приватизована.
В такій ситуації можлива приватизація тільки цілої ділянки під будинком на всіх існуючих співвласників. Кожен із співвласників має отримати долю в праві власності на ділянку. Розмір такої долі буде відповідати долі співвласника в праві власності на житловий будинок.
Після завершення процедури приватизації на співвласників, ділянку можна, зокрема, поділити виділивши частку співвласника в окремий об’єкт нерухомого майна, який буде вже незалежним від інших співвласників.
Нормативно-правові акти
- Земельний кодекс України;
- Закон України "Про землеустрій";
- Закон України "Про державний земельний кадастр";
- Порядок ведення Державного земельного кадастру, затверджений Постановою № 1051 від 17.10.2012 р. Кабінету міністрів України;
Роботи щодо приватизації земельної ділянки під будинком доступні в нашій компанії "під ключ"
Наша компанія має великий досвід, технічні можливості та сертифікованих спеціалістів, які можуть якісно виконати роботу з приватизації земельної ділянки під житловим будинком.
Ми маємо можливість виконувати повний комплекс робіт під ключ. Починаючи з кадастрової зйомки земельної ділянки, розробки технічної документації, отримання витягу з ДЗК та закінчуючи супроводом під час отримання рішення про затвердження документації та передачею ділянки у приватну власність. У випадку необхідності, ми можемо також провести реєстрацію речового права на земельну ділянку в Державному реєстрі прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Для виконання кадастрової зйомки ми використовуємо якісне і точне обладнання від визнаного лідера галузі - компанії
Вартість:
від 8500
грн.
Строк виконання:
від 14 днів
Остаточна вартість та строк виконання залежить від таких факторів як:
- площа земельної ділянки;
- місцезнаходження ділянки.
Для більш точного розрахунку вартості приватизації земельної ділянки під житловим будинком через технічну документацію щодо встановлення меж залиште заявку у формі нижче.
Заявка для розрахунку вартості приватизації земельної ділянки під житловим будинком
Також не забудьте поставити лайк нашій гарній сторінці у Фейсбук та Інстаграм;)
Спробуйте наш новий веб-сервіс перевірки даних про земельну ділянку в Державному земельному кадастрі
Що може КадастрСервіс:
- знайти інформацію про земельну ділянку по кадастровому номеру (форма власності, категорія, код цільового призначення, вид використання, площу, а також адресу та нормативну грошову оцінку ділянок, якщо такі є);
- перевірити правильність або наявність коду цільового призначення ділянки;
- перевірити правильність вказаного в кадастрі цільового призначення ділянки;
- перевірити правильність даних про площу ділянки;
- перевірити правильність даних про форму власності ділянки;
- перевірити правильність даних про категорію земельної ділянки;
- показати на мапі місцезнаходження земельної ділянки;
- показати на мапі накладення земельних ділянок, якщо таке є;
- прокласти маршрут до ділянки через Google Maps.
Дивіться також: технічна документація щодо встановлення меж, витяг з державного земельного кадастру, будівельний паспорт на житловий будинок