Присвоєння коду цільового призначення земельної ділянки
Що таке код цільового призначення земельної ділянки?
Код цільового призначення представляє собою два блока цифр формату «00.00» і використовується для ідентифікації цільового призначення земельної ділянки в Державному земельному кадастрі поряд із визначенням самого цільового призначення.
Повний перелік актуальних кодів цільового призначення можна знайти в Класифікаторі видів цільового призначення земельних ділянок, додаток 59 до Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого Постановою № 1051 від 17.10.2012 р. Кабінету міністрів України.
Наприклад, для:
- ділянки з цільовим призначенням «для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка)» передбачено код «02.01»;
- для ділянки з цільовим призначенням «для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості» код «11.02»;
- а для ділянки з цільовим призначенням «Для будівництва та обслуговування адміністративних будинків, офісних будівель компаній, які займаються підприємницькою діяльністю, пов’язаною з отриманням прибутку» код «03.10»;
- і т.д.
Всього Класифікатором передбачено 15 категорій земельних ділянок, в кожній з яких міститься блок цільових призначень з присвоєним кодом цільового кожному з видів цільового призначення.
Проблема з відсутністю коду цільового призначення для розрахунку нормативної грошової оцінки
Для початку зазначимо, що код цільового призначення ділянки використовується для розрахунку коефіцієнту цільового призначення, який в свою чергу використовується для розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Розрахунок нормативної грошової оцінки з 06 липня 2022 р. здійснюється автоматично та видається у формі витягу на запит зацікавленої особи, поданий через електронний кабінет Держгеокадастру.
Порядок розрахунку нормативної грошової оцінки регулюється Методикою нормативної грошової оцінки земельних ділянок, затвердженою Постановою № 1147 від 03.11.2021 р. Кабінету міністрів України.
Проблема в тому, що якщо код цільового призначення земельній ділянці не присвоєно, система не зможе розрахувати нормативну грошову оцінку. Запитувач, відповідно, отримає відмову на свій запит про видачу витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки. В якості підстави, у відмові буде прописана відсутність у відомостях ДЗК коду цільового призначення ділянки.
Що робити, коли код цільового призначення в кадастрі відсутній
Процедура присвоєння коду цільового призначення земельній ділянці складається з чотирьох кроків.
1. Отримання архівного примірника документації із землеустрою, на підставі якої було сформовано земельну ділянку.
Даний крок прямо не регламентований додатком 58 Постанови № 1051, але на практиці місцевий Держгеокадастр нерідко відмовляє у наданні листа з другого кроку через відсутність в електронному архіві Держгеокадастру документації із землеустрою, на підставі якої було сформовано ділянку.
Тобто, якщо в електронному архіві документації із землеустрою немає, її треба туди внести.
Де можна отримати архівний примірник? Можна звернутись до місцевого відділу Держгеокадастру, подати їм запит на видачу завіреної копії архівної документації. Якщо це Київ, то отримати архівний примірник можна звернувшись до Київського інституту земельних відносин (вул. Хрещатик, 32А).
Після отримання архівного примірника документації, необхідно звернутись до землевпорядників, які підготують електронну версію
документації і завантажать її до електронного архіву Держгеокадастру.
Як ви зрозуміли, цей крок необхідний тільки у випадку відсутності документації із землеустрою на ділянку в електронному архіві Держгеокадастру.
2. Отримання листа Держгеокадастру з відомостями щодо актуального коду цільового призначення вашій земельній ділянці.
Далі необхідно звернутись до місцевого відділу Держгеокадастру із запитом щодо актуального коду цільового призначення земельної ділянки у вашому випадку. До листа додаються:
- копія правовстановлюючого документу на земельну ділянку (держакт, договір, свідоцтво, тощо);
- копія архівної документації на підставі якої була сформована ділянка (крок 1).
Строк розгляду запиту – 1 місяць. Враховуючи поштовий обіг, реальний строк розгляду може складати орієнтовно 1,5 місяці.
За результатами розгляду листа відділ Держгеокадастру направляє на вашу поштову адресу лист, в якому зазначає актуальний код цільового призначення земельної ділянки, згідно з Класифікатором видів цільового призначення земельних ділянок. Дивіться зразок листа про актуальний код цільового призначення.
Інформація в цьому кроці практична для ділянок, розташованих як в м. Києві, так і в областях України.
3. Виготовлення обмінного файлу формату XML з актуальними відомостями щодо коду цільового призначення ділянки.
Після отримання листа Держгеокадастру з актуальним кодом цільового, треба звернутись до землевпорядників та замовити розробку електронного документу (обмінний файл XML) з оновленими даними щодо ділянки, в т.ч. щодо коду цільового призначення.
Сертифікований інженер-землевпорядник:
- готує електронний документ (обмінний файл XML);
- накладає на нього свій електронний цифровий підпис;
- завантажує його в електронній формі в систему Держгеокадастру разом із листом, отриманим на кроці 2.
4. Реєстрація змін в ДЗК в частині внесення коду цільового призначення земельної ділянки
В результаті розгляду завантаженого обмінного файлу та листа, кадастровий реєстратор вносить зміни до відомостей кадастру. Успішність реєстрації змін підтверджує витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку з оновленими відомостями, зокрема щодо коду цільового призначення ділянки.
Витяг надходить землевпоряднику, який направляв електронний документ на реєстрацію змін. Строк розгляду законодавчо встановлено - до 14 робочих днів. Зазвичай на практиці – 1-2 календарні тижні.
Після отримання витягу з ДЗК з актуальними даними про земельну ділянку, можна замовляти витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки. Перешкод для автоматичного розрахунку НГО та отримання відповідного витягу вже немає.
Дивіться також нашу статтю про порядок отримання витягу про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.
Нормативно-правові акти
- Порядок ведення Державного земельного кадастру, затверджений Постановою № 1051 від 17.10.2012 р. Кабінету міністрів України;
- Постанова Кабінету Міністрів України від 03.11.2021 № 1147 "Про затвердження Методики нормативної грошової оцінки земельних ділянок".
Пропозиції нашої компанії щодо присвоєння коду цільового призначення земельної ділянки
Наша компанія має відповідні дозволи, сертифікати та кваліфікованих спеціалістів, які можуть якісно виконати роботу з актуалізації даних земельної ділянки в кадастрі, в т.ч. щодо присвоєння коду цільового призначення.
Вартість:
від 2000
грн.
Строк виконання:
від 3 днів
Також не забудьте поставити лайк нашій гарній сторінці у Фейсбук та Інстаграм;)
Спробуйте наш новий веб-сервіс перевірки даних про земельну ділянку в Державному земельному кадастрі
Що може КадастрСервіс:
- знайти інформацію про земельну ділянку по кадастровому номеру (форма власності, категорія, код цільового призначення, вид використання, площу, а також адресу та нормативну грошову оцінку ділянок, якщо такі є);
- перевірити правильність або наявність коду цільового призначення ділянки;
- перевірити правильність вказаного в кадастрі цільового призначення ділянки;
- перевірити правильність даних про площу ділянки;
- перевірити правильність даних про форму власності ділянки;
- перевірити правильність даних про категорію земельної ділянки;
- показати на мапі місцезнаходження земельної ділянки;
- показати на мапі накладення земельних ділянок, якщо таке є;
- прокласти маршрут до ділянки через Google Maps.
Дивіться також: поділ земельної ділянки, витяг з державного земельного кадастру, проект відведення земельної ділянки