Порядок оформлення паю в 2024 році
Найбільш важливим моментом в ході оформлення права на пай є обмежений строк реалізації такого права. У разі, якщо до 1 січня 2028 року власник невитребуваної земельної частки (паю) або його спадкоємець не оформив право власності на земельну ділянку, він вважається таким, що відмовився від одержання земельної ділянки.
Таке положення передбачено ч. 4 ст. 13 Закону України “Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)” № 899-IV від 05.06.2003 р.
Одразу ж визначимось, що, для зручності, під словом “пай” ми маємо на увазі тут земельну ділянку, яка утворилась на підставі документу, що підтверджує право на земельну частку (пай). Хоча формально земельна частка (пай) припиняє існувати, коли земельна ділянка вже сформована. Пай, у такому випадку, - це підстава виникнення земельної ділянки, історія походження ділянки.
Що таке невитребуваний пай? Згідно ст. 13 цього ж Закону, невитребуваною є земельна частка (пай), на яку не отримано документа, що посвідчує право на неї, або земельна частка (пай), право на яку посвідчено відповідно до законодавства, але яка не була виділена в натурі (на місцевості).
Вказане вище означає, що право на пай було визначено за особою під час первинного розподілу земельних паїв. Але право власності на такий
пай як на земельну ділянку такою особою або її спадкоємцями належно оформлено не було.
Яким документом засвідчується право на оформлення паю?
Для початку треба визначитись, яким документом посвідчується ваше право на отримання у власність паю. Це може бути:
- сертифікат про право на земельну частку пай;
- свідоцтво про право на спадщину у якому зазначене право на земельну частку (пай);
- рішення суду про визнання за особою права на пай;
- інші підстави.
Крок 1. Рішення Ради про дозвіл на розробку документації із землеустрою на пай
Далі із вказаним вище документом треба звернутись до місцевої Ради ОТГ (об’єднаної територіальної громади) на території якої буде знаходитись ваша ділянка з клопотанням про виділення паю в натурі (на місцевості) шляхом надання дозволу на розробку документації із землеустрою. За результатами розгляду клопотання на сесії, Рада видає рішення з дозволом на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
Разом із рішенням в Раді ОТГ треба також отримати:
- схему паювання земельних ділянок, яка складалась при первинному розподілі паїв;
- витяг з протоколу засідання загальних зборів власників земельних часток (паїв).
Ці документи визначають розташування вашого паю на місцевості.
Тут треба також зазначити, що у вас на руках вже може бути рішення відповідного органу з дозволом на розробку технічної документації. Наприклад, до 2021 року це могло бути рішення районної державної адміністрації. Таке рішення теж підходить для подальших кроків.
Крок 2. До кого звернутись щодо оформлення паю?
Після отримання вказаного вище рішення треба звернутись до землевпорядної організації/землевпорядника, які повинні мати відповідний сертифікат на право виконання робіт із землеустрою. Із землевпорядною організацією укладається договір на виконання робіт із землеустрою, які включають розробку технічної документації щодо встановлення меж паю в натурі (на місцевості).
Крок 3. Кадастрова зйомка паю
Далі землевпорядна організація проводить кадастрову зйомку пая для визначення його точних координат, уникнення накладень із суміжними ділянками, коректного встановлення обмежень, якщо такі мають місце.
Результати кадастрової зйомки використовуються для розробки технічної документації щодо встановлення меж паю.
Крок 4. Розробка технічної документації на пай
На четвертому кроці здійснюється розробка технічної документації щодо встановлення меж паю в натурі (на місцевості). Така документація включає, зокрема:
- вихідні дані (заява особи на розробку, технічне завдання, документ про право на пай, рішення ОТГ, схема паювання, паспортні дані, ідентифікаційний номер та інші);
- текстові матеріали (пояснювальна записка, акт приймання-передачі межових знаків, список межових знаків, перелік обмежень паю та інші);
- графічні матеріали (кадастровий план паю, схема розміщення ті інші).
Крок 5. Реєстрація паю в Державному земельному кадастрі
Після розробки технічної документації замовник або його представник її затверджує, шляхом підписання необхідних документів, які входять до її складу. Далі землевпорядник подає розроблену технічну документацію та електронний документ (обмінний файл XML) на реєстрацію до Державного земельного кадастру.
Така подача здійснюється землевпорядником в електронній формі та не потребує участі в ній вашої участі. Результатом реєстрації паю в кадастрі є витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку - пай.
Крок 6. Затвердження технічної документації на пай
Після отримання витягу з ДЗК необхідно звернутись до Ради ОТГ, яка видавала рішення на розробку технічної документації із заявою про затвердження технічної документації. Рада ОТГ розглядає таку заяву на сесії, затверджує технічну документацію та видає заявнику відповідне рішення.
Крок 7. Реєстрація права власності на пай в Державному реєстрі речових прав
Після отримання рішення про затвердження технічної документації, на останньому кроці необхідно зареєструвати право на пай в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Для цього вам необхідно подати державному реєстратору в ЦНАПі за місцезнаходженням паю наступні документи:
- витяг з ДЗК про земельну ділянку;
- рішення про затвердження технічної документації на пай;
- паспорт, ідентифікаційний номер;
- квитанцію про оплату збору за реєстрацію права (10% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб).
Більш детально цей крок описаний в нашій статті Реєстрація права на земельну ділянку в держреєстрі речових прав на нерухоме майно.
Після проходження всіх вказаних вище кроків ви можете себе вважати повноцінним власником земельної ділянки - паю. Фінальним документом у вас на руках має бути витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності.
Роботи щодо розробки технічної документації щодо встановлення меж земельної ділянки паю доступні в нашій компанії "під ключ"
Наша компанія має великий досвід, технічні можливості та відповідних спеціалістів для розробки технічної документації щодо встановлення меж земельної ділянки паю в натурі (на місцевості).
Ми маємо можливість виконувати повний комплекс робіт під ключ. Починаючи з кадастрової зйомки земельної ділянки, розробки безпосередньо технічної документації та закінчуючи отриманням витягу з ДЗК. У випадку необхідності, ми можемо також провести реєстрації речового права на земельну ділянку в Державному реєстрі прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Для виконання кадастрової зйомки ми використовуємо якісне і точне обладнання від визнаного лідера галузі - компанії
Вартість:
від 7000
грн.
Строк виконання:
від 5 днів
Остаточна вартість та строк виконання залежить від таких факторів як:
- площа земельної ділянки;
- місцезнаходження ділянки.
Також не забудьте поставити лайк нашій гарній сторінці у Фейсбук та Інстаграм;)
Спробуйте наш новий веб-сервіс перевірки даних про земельну ділянку в Державному земельному кадастрі
Що може КадастрСервіс:
- знайти інформацію про земельну ділянку по кадастровому номеру (форма власності, категорія, код цільового призначення, вид використання, площу, а також адресу та нормативну грошову оцінку ділянок, якщо такі є);
- перевірити правильність або наявність коду цільового призначення ділянки;
- перевірити правильність вказаного в кадастрі цільового призначення ділянки;
- перевірити правильність даних про площу ділянки;
- перевірити правильність даних про форму власності ділянки;
- перевірити правильність даних про категорію земельної ділянки;
- показати на мапі місцезнаходження земельної ділянки;
- показати на мапі накладення земельних ділянок, якщо таке є;
- прокласти маршрут до ділянки через Google Maps.
Дивіться також: технічна документація щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), поділ земельної ділянки, винос меж земельної ділянки в натуру