Як встановити земельний сервітут в судовому порядку?
Що таке земельний сервітут? Поняття сервітуту передбачено, зокрема положеннями гл. 32 Цивільного кодексу України, в яких зазначено, що сервітут – це право користування чужим майном, яке можливо встановити щодо земельної ділянки, інших природних ресурсів або іншого нерухомого майна для задоволення потреб інших осіб, які не можуть бути задоволені іншим способом. Регулювання правовідносин, пов’язаних безпосередньо із земельним сервітутом, здійснюється також гл. 16 Земельного кодексу України. Відповідно до ст. 99 Земельного кодексу України, користувач або власник землі (сервітуарій) може вимагати встановлення на сусідній ділянці наступних видів сервітуту:
- можливість проходу, проїзду велосипедом;
- можливість проїзду транспортним засобом наявним шляхом;
- можливість прокладки та використання ліній електропередач, зв'язку, трубопроводу, інших комунікаційних мереж;
- можливість прокласти на свою ділянку водопровід з чужої природної водойми або через чужу земельну ділянку;
- можливість відводу води зі своєї ділянки на сусідню або через сусідню земельну ділянку;
- можливість забору води з природної водойми, розташованої на сусідній ділянці, та право доступу до природної водойми;
- можливість поїти свою худобу із природної водойми, розташованої на сусідній земельній ділянці, та право прогону худоби до природної водойми;
- можливість прогону худоби наявним шляхом;
- можливість встановити будівельні риштування та зберігати будівельні матеріали з метою ремонту будівель та споруд;
- можливість встановлення інших сервітутів.
Треба розуміти, що встановити земельний сервітут на сусідній земельній ділянці може тільки власник або користувач іншої сусідньої земельної ділянки. Позовні вимоги інших осіб, зацікавлених у встановленні сервітуту на земельну ділянку, в судовому порядку задоволенню не підлягають. Не підлягають також задоволенню у судовому порядку вимоги щодо усунення перешкод в користуванні майном (земельною ділянкою) у випадку, коли власник сусідньої ділянки не вчиняє протиправних дій.
Наприклад, якщо доступ до вашої земельної ділянки утруднено завдяки існуванню сусідньої земельної ділянки, ви маєте право вимагати саме встановлення сервітуту щодо такої сусідньої ділянки, а не вимагати усунути перешкоди в користуванні вашим майном (негаторний позов). Крім цього, необхідно пам’ятати, що звернутись з вимогою щодо встановлення сервітуту можна тільки до власника або користувача сусідньої (суміжної) земельної ділянки. Вимоги до інших осіб також не будуть задоволені судом.
Важливим є те, що зверненню до суду з позовом щодо встановлення сервітуту має передувати письмове звернення до власника сусідньої земельної ділянки з пропозицією щодо укладення договору сервітуту. Якщо подати позов без такого звернення, суд також відмовить у задоволені позову.
За результатами розгляду справи, суд може встановити земельний сервітут тільки у випадку неможливості позивача задовольнити потреби щодо своєї земельної ділянки іншим способом. Якщо суд встановить, що неможливість нормально використовувати ділянку зумовлена діями самого позивача, суд відмовить в задоволені позову.
Обґрунтування площі і меж, а також обов’язок виготовлення кадастрового плану земельної ділянки (обов’язковий додаток до договору сервітуту), на яку необхідно встановити сервітут, покладається на заінтересовану особу – позивача.
Встановлений сервітут має враховувати витрати власника земельної ділянки по сплаті орендної плати, земельного податку, тощо. В рішенні суду має бути чітко вказано, який вид сервітут встановлюється на суміжній земельній ділянці.
Договір сервітуту земельної ділянки може бути визнаний недійсним в судовому порядку, якщо сервітуарій користується суміжною земельною ділянкою без технічної документації на землю та за відсутності встановлених меж ділянки в натурі (на місцевості).
В якості висновку до цієї статті зазначимо, що обов’язковими умовами звернення до відповідного суду з позовом щодо встановлення сервітуту мають бути:
- підтвердження права власності або користування земельною ділянкою, яка потребує сервітуту на суміжній земельній ділянці;
- підтвердження факту звернення до власника чи користувача сусідньої земельної ділянки з письмовою пропозицією укласти договір сервітуту;
- підтвердження неможливості задовольнити свої потреби в інший спосіб, крім встановлення сервітуту.
Перед тим, як звернутись до суду з позовом щодо встановлення земельного сервітуту, ми радимо вам використати всі можливі способи щодо укладення договору сервітуту в добровільному порядку за згодою сторін.
Також не забудьте поставити лайк нашій гарній сторінці у Фейсбук та Інстаграм;)
Спробуйте наш новий веб-сервіс перевірки даних про земельну ділянку в Державному земельному кадастрі
Що може КадастрСервіс:
- знайти інформацію про земельну ділянку по кадастровому номеру (форма власності, категорія, код цільового призначення, вид використання, площу, а також адресу та нормативну грошову оцінку ділянок, якщо такі є);
- перевірити правильність або наявність коду цільового призначення ділянки;
- перевірити правильність вказаного в кадастрі цільового призначення ділянки;
- перевірити правильність даних про площу ділянки;
- перевірити правильність даних про форму власності ділянки;
- перевірити правильність даних про категорію земельної ділянки;
- показати на мапі місцезнаходження земельної ділянки;
- показати на мапі накладення земельних ділянок, якщо таке є;
- прокласти маршрут до ділянки через Google Maps.
Дивіться також: технічна документація щодо встановлення меж земельної ділянки, встановлення меж ділянки в натуру, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки