Нормативна грошова оцінка земельної ділянки

Нормативна грошова оцінка

Нормативна грошова оцінка - це одна з кількох видів оцінок, передбачених Законом України "Про оцінку земель", основою розрахунку якої є рентний дохід від використання земельної ділянки протягом певного періоду часу. Законодавчо поняття нормативної грошової оцінки визначено також в ст.1 Закону України "Про оцінку земель".

В основі нормативної грошової оцінки земельної ділянки – рентний дохід.  Для спрощеного розуміння, рентний дохід - це по суті ті гроші, які можна виручити від найбільш ефективного використання земельної ділянки за цільовим призначенням.

Для земельної ділянки сільгосппризначення за межами населеного пункту цей дохід буде визначатись в результаті продажу зерна, вирощеного на земельній ділянці за певний проміжок часу. При цьому, якщо ділянка належить приватній особі, також враховується якість ґрунту, який покриває таку земельну ділянку.

В межах населеного пункту нормативна грошова оцінка земельної ділянки розраховується на 1 кв. м. Розрахунок залежить від багатьох факторів серед яких:

 • функціональне використання земельної ділянки;
 • місцезнаходження земельної ділянки;
 • якість ґрунту;
 • екологічна ситуація;
 • інші фактори.

Кожного року нормативна грошова оцінка підлягає обов'язковій індексації з урахуванням показників інфляції минулого року. Відповідальним за індексацію нормативної грошової оцінки є Держгеокадастр України та його місцеві підрозділи, які мають проіндексувати нормативну грошову оцінку для надання заінтересованим особам (податкова, громадяни, організації) до 15-го січня кожного року. 

Для чого необхідна нормативна грошова оцінка?

Нормативна грошова оцінка зазвичай необхідна в наступних випадках:

 • для розрахунку плати за землю;
 • для розрахунку розміру орендної плати при оренді земельної ділянки;
 • для розрахунку втрат лісогосподарського та сільськогосподарського виробництва;
 • для розрахунку оплати податків під час оформлення договорів купівлі-продажу, міни, дарування земельної ділянки;
 • при спадкуванні земельної ділянки.

У вказаних вище випадках необхідно отримати витяг про нормативну грошову оцінку земельної ділянки. Крім витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку, під час нотаріального оформлення договору нотаріус також може вимагати витяг з кадастру (ДЗК).

Важливим також є те, що в липні 2018 року набули чинності зміни до Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів (Наказ № 489 від 25.11.2016 р. Мінагрополітики та продовольства України). Відповідно до внесених змін, якщо земельна ділянка під будівлями не внесена до Державного земельного кадастру або в кадастрі відсутній актуальний код класифікації цільового призначення землі, нормативна грошова оцінка для цілей оподаткування розраховується виходячи з максимального коефіцієнту функціонального використання земельної ділянки - Кф 3,0.

Для того, що б зменшити нормативну грошову оцінку за рахунок зменшення коефіцієнту Кф, необхідно внести земельну ділянку до Державного земельного кадастру через проект відведення земельної ділянки або розробку технічної документації щодо встановлення меж земельної ділянки чи технічної документації щодо інвентаризації землі. У випадку, якщо земельна ділянка вже внесена до Державного земельного кадастру, проте її код класифікації цільового призначення землі (КВЦПЗ) не актуальний, необхідно актуалізувати відомості про код КВЦПЗ земельної ділянки в ДЗК через обмінний файл XML.

Порядок отримання витягу про нормативну грошову оцінку земельної ділянки

Свого часу було запроваджено можливість щодо замовлення витягу про нормативну грошову оцінку в режимі онлайн. Щоб замовити витяг про НГО самостійно онлайн, перейдіть на сайт Публічної кадастрової карти та знайдіть свою ділянку за 19-тизначним кадастровим номером.

Якщо з якихось причин ви не маєте можливості замовити витяг про НГО через Інтернет, нижче приведено порядок отримання витягу в традиційний спосіб, подавши заяву до центру надання адміністративних послуг вашого району.

Для отримання довідки (витягу) про нормативну грошову оцінку необхідно звернутись в місцевий центр надання адміністративних послуг (дозвільний центр). Якщо в вашій місцевості такий не створено, то звернутись треба безпосередньо до місцевого управління Держгеокадастру та надати наступний перелік документів:

 • заява про видачу довідки (витягу) про нормативну грошову оцінку для фізичної особи;
 • довіреність на представника, якщо документи подаються не особисто власником (користувачем) ділянки.

У видачі витягу про НГО може бути відмовлено, якщо:

 • технічна документація з нормативної грошової оцінки ділянки не розроблялась;
 • земельна ділянка не сформована, зокрема не має кадастрового номеру.

Нормативно-правові акти

Пропозиції нашої компанії щодо отримання витягу про нормативну грошову оцінку земельної ділянки

Наша компанія має можливість допомогти Вам в ході отримання витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки. Наші спеціалісти підготують необхідний пакет документів та отримають витяг про нормативну грошову оцінку.

Вартість послуг щодо отримання витягу з НГО: від 1300 грн.
Натисніть для переходу до контактної інформації

Строк виконання: від 2 днів
Натисніть для переходу до контактної інформації

Дивіться також: поділ земельної ділянки, витяг з державного земельного кадастру, проект відведення земельної ділянки