Порядок присвоєння кадастрового номеру земельній ділянці в 2024 році
Що таке кадастровий номер та навіщо він потрібен
Кадастровий номер земельної ділянки - це унікальний 19-ти значний номер за яким земельна ділянка обліковується з Державному земельному кадастрі. Цей номер складається із чотирьох блоків цифр, розділених двокрапками у форматі 0000000000:00:000:0000, які розшифровуються наступним чином:
- перший блок з десяти цифр означає номер адміністративно територіальної одиниці (область, район, частина району, територія сільської чи міської ради). Наприклад, 3220881700 буде означати територію Вороньківської сільської ради Бориспільського району Київської області;
- другий блок з двох цифр означає кадастрову зону на території адміністративно територіальної одиниці;
- третій блок з трьох цифр означає кадастровий квартал на території кадастрової зони;
- четвертий блок з чотирьох цифр означає номер земельної ділянки в кадастровому кварталі.
Як бачимо, доволі логічна і проста структура побудови. Приклад кадастрового номеру 3222481201:01:001:0001. Означає, що земельна ділянка номер 1 розташована в кадастровому кварталі 1, кадастрова зона 1, на території Віто-Поштової сільської ради.
Навіщо потрібен кадастровий номер земельної ділянки? Як вище вказано – кадастровий номер це основний ідентифікатор земельної ділянки в Державному земельному кадастрі.
Без кадастрового номеру на сьогодні, зокрема, неможливо набути право власності чи користування ділянкою, отримати ділянку у спадщину, розрахувати нормативну грошову та експертну оцінки земельної ділянки, накласти сервітут і т.і.
Існують також такі собі межові ризики. Припустимо, що ви користуєтесь огородженою ділянкою навколо житлового будинку без присвоєного кадастрового номеру. Сусіди присвоїли кадастровий номер і в подальшому виявилось так, що частина вашої земельної ділянки перебуває під їх кадастровим номером. А ви, відповідно, не можете присвоїти кадастровий номер своїй ділянці в межах площі, огородженої парканом та дозволеної чинним законодавством. Це може перерости в судовий спір на довгі роки з непередбачуваним результатом.
Такі ризики можна практично виключити, якщо вчасно здійснити всі дії щодо присвоєння кадастрового номеру власній ділянці. Оскільки, система Держгеокадастру зазвичай не дає технічної можливості зареєструвати сусідню земельну ділянку з накладкою на вашу, вже внесену до кадастру, ділянку.
В яких випадках присвоюється кадастровий номер
Перелічимо випадки присвоєння кадастрового номеру земельній ділянці. Серед них, зокрема:
- відведення нової земельної ділянки за проектом землеустрою. Наприклад, відведення громадянину ділянки в межах площі безкоштовної приватизації на підставі рішення місцевої територіальної громади (наразі, така можливість заблокована на час воєнного стану в Україні). Або відведення ділянки в оренду під нежитловою будівлею, яка перебуває у власності особи. Важливим тут буде те, що відвести (сформувати) за проектом землеустрою можливо тільки ту ділянку, яка ще не має кадастрового номеру;
- приватизація земельної ділянки під житловим будинком, право власності на який зареєстровано за особою. Тут мається на увазі, що особа фактично користується такою ділянкою, але відповідних документів на неї не має. Присвоєння кадастрового номеру в такому випадку здійснюється за технічною документацією щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). В цьому випадку дивіться порядок приватизації земельної ділянки під житловим будинком;
- присвоєння кадастрового номеру земельній ділянці на яку раніше було видано державний акт старого зразку, виданого до 2004 року, в якому не вказано кадастровий номер. За законодавством така ділянка вважається сформованою в межах площі, вказаної в держакті. Що б присвоїти кадастровий номер такій ділянці треба, як і в попередньому випадку, розробити технічну документацію щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості);
- присвоєння кадастрового номеру за результатами проведеної інвентаризації землі, на підставі складеної землевпорядником технічної документації щодо інвентаризації земель;
- новий кадастровий номер також присвоюється у випадку формування земельних ділянок в результаті поділу (об’єднання). При цьому старий кадастровий номер переноситься кадастровим реєстратором в архівний шар Державного земельного кадастру;
- присвоєння кадастрового номеру ділянці власника сертифікату на право на земельну частку (пай). Важливо, що скористатись таким сертифікатом можна лише до 01.01.2028 р. Більш детально дивіться порядок оформлення земельного паю.
Порядок присвоєння кадастрового номеру земельній ділянці
Вище ми перелічили основні випадки присвоєння кадастрового номеру земельній ділянці. Далі ми розглянемо порядок присвоєння саме для випадків:
- приватизації земельної ділянки під житловим будинком (підходить, коли власник будинку один або, коли співвласників двоє і більше); або
- коли на руках у власника ділянки є державний акт про право власності на землю старого зразку, виданого до 2004 року, без кадастрового номеру.
В зазначених випадках присвоєння кадастрового номеру здійснюється за технічною документацією щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), яка не потребує дозволу на її розробку з боку органів місцевої влади.
Якщо ваш випадок передбачає присвоєння кадастрового номеру ділянці на підставі рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність чи користування, рекомендуємо почитати нашу статтю про проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Отже повний порядок присвоєння кадастрового номеру виглядає наступним чином.
1 крок. Вибір землевпорядника, який має виконати роботу з присвоєння кадастрового номеру.
Необхідно обрати землевпорядну організацію, у складі якої працює сертифікований інженер-землевпорядник та укласти з ними договір на виконання відповідних робіт. Як правило, це договір на виконання землевпорядних робіт, в якому зазначається предмет, ціна, яким має бути результат, перелік вихідних документів, строк виконання робіт та інші умови.
2 крок. Виконання кадастрової зйомки земельної ділянки.
Кадастрова зйомка по суті це виїзд геодезиста та/або землевпорядника на місце розташування ділянки та виконання замірів периметру ділянки, огорожі, контурів будівель та інших об’єктів на ділянці.
Заміри виконуються професійним обладнанням (тахеометр, GPS RTK або спеціальним дроном), яке має пройти повірку (виключення може бути, якщо воно нове). Зібрана інформація в цифровому форматі передається в офіс землевпоряднику для виконання третього кроку.
По строках кадастрова зйомка зазвичай займає від години часу на місці. Але виїзд геодезисти чи землевпорядники, як правило, планують за декілька днів. В залежності від навантаження.
3 крок. Розробка технічної документації щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості)
Технічна документація в нашому випадку – це книжечка формату А4, яка містить графічні та текстові матеріали щодо земельної ділянки. До її складу, зокрема входять наступні документи:
- заява замовника на розробку технічної документації;
- технічне завдання на розробку документації;
- належним чином засвідчені копії правовстановлюючих документів на ділянку (держакт, договір, свідоцтво, тощо);
- належним чином засвідчені копії правовстановлюючих документів на об’єкт нерухомого майна на ділянці (договір, свідоцтво, тощо);
- належним чином засвідчена копія технічного паспорту на будівлю;
- кадастровий план земельної ділянки;
- матеріали містобудівної документації;
- відомості про встановленні обмеження щодо земельної ділянки;
- копія паспорту, ідентифікаційного номеру замовника;
- матеріали геодезичних вишукувань.
Розроблена технічна документація підписується замовником, сертифікованим інженером-землевпорядником та керівником землевпорядної організації. Після цього переходимо до наступного кроку.
По строках даний крок може займати від 2 днів до 2-3 тижнів, в залежності від завантаженості землевпорядника, а також ваших з ним домовленостей. Всі ми знаємо, що є можливість зробити швидко, але ціна такої опції як правило вища.
4 крок. Реєстрація земельної ділянки в кадастрі та присвоєння кадастрового номеру
Завершена технічна документація передається сертифікованим інженером-землевпорядником на реєстрацію в Державному земельному кадастрі. Раніше це треба було робити фізично. Тобто нести розроблену документацію до органів кадастру або до центру надання послуг. Зараз документація подається в електронному вигляді, але тільки від землевпорядника.
Подана документація розподіляється на державного кадастрового реєстратора, обраного випадковим шляхом. Це називається принципом екстериторіальності. Дуже дієвий механізм в усунені корупційних ризиків. Уявіть, що документацію землевпорядник розробив в Києві, а розглядається вона реєстратором десь в Тернопільській області. Або Харківській, або Вінницькій. Кожен раз розглядає документацію інший реєстратор.
За результатами розгляду, реєстратор присвоює земельній ділянці кадастровий номер. Формує витяг з Державного земельного кадастру. Саме цей витяг і є результатом роботи землевпорядника.
По строках така реєстрація займає, як правило 7-14 днів. Згідно порядку ведення ДЗК – це до 14 робочих днів. Іноді позитивний результат може прийти і за 1 день, якщо у реєстратора був гарний настрій).
В цілому процедура присвоєння кадастрового номеру ділянці займає орієнтовно 1-1,5 місяці. Це зазначені попередні чотири кроки.
5 крок. Затвердження технічної документації на земельну ділянку радою місцевої територіальної громади
Цей крок актуальний тільки в тому випадку, якщо мова йде про приватизацію земельної ділянки під житловим будинком. Коли у власника є правовстановлюючий документ на житловий будинок, але на ділянку будь-які документи відсутні. Відповідно, якщо ви маєте на руках держакт старого зразку без кадастрового номеру, то ви пропускаєте цей крок і переходите одразу до кроку 6.
Отже, після розробки технічної документації та реєстрації ділянки в Державному земельному кадастрі, треба звернутись до виконкому ради місцевої територіальної громади за місцезнаходженням ділянки. Їм треба подати наступний пакет документів:
- супровідний лист із клопотанням розглянути та затвердити технічну документацію, а також передати земельну ділянку у власність;
- належним чином завірену копію розробленої технічної документації щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості);
- витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, в якому зазначено кадастровий номер.
Далі виконком ради готує відповідний проект рішення про затвердження технічної документації та передачі земельної ділянки у власність замовнику. Питання про затвердження та передачу у власність ставиться до порядку денного чергової сесії ради.
Після прийняття відповідного рішення на сесії ради, можна отримати паперове рішення про затвердження технічної документації та передачу земельної ділянки у власність замовнику.
Практика щодо строків розгляду дуже різна та залежить від конкретної ради. В Києві, наприклад, це може тривати місяцями, а то і роками. Десь в Гатненській територіальній громаді це може зайняти менше місяця.
6 крок. Реєстрація права на земельну ділянку в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно
Цей крок не обов’язково виконується землевпорядником. Замовник самостійно може подати до місцевого центру надання адміністративних послуг отриманий витяг з кадастру, державний акт або рішення місцевої ради для реєстрації за ним права власності на земельну ділянку. Додатково щодо реєстрації права дивіться нашу статтю про порядок реєстрації права на земельну ділянку.
Реєстрація права займає 3-5 робочих днів.
За результатом реєстрації ви отримуєте витяг з Державного реєстру речових прав на земельну ділянку. Цей витяг є фінальним документом в процедурі та підтверджує реєстрацію права власності на земельну ділянку.
Присвоєння кадастрового номеру дачній чи садовій ділянці
Порядок присвоєння кадастрового номеру дачній чи садовій ділянці істотно відрізняється від порядку, що ми розглянули в цій статті. В першу чергу, відмінність - в необхідності отримання дозволу на розробку проекту землеустрою. Більш детально про це читайте в нашій статті про порядок надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення ділянки для садівництва, який підходить також і для випадку із дачною ділянкою.
Нормативно-правові акти
- Земельний кодекс України;
- Закон України "Про землеустрій";
- Закон України "Про державний земельний кадастр";
- Порядок ведення Державного земельного кадастру, затверджений Постановою № 1051 від 17.10.2012 р. Кабінету міністрів України;
Роботи щодо присвоєння кадастрового номеру земельній ділянці доступні в нашій компанії "під ключ"
Наша компанія має відповідні дозволи, сертифікати та кваліфікованих спеціалістів, які можуть якісно виконати роботу з присвоєння кадастрового номеру земельній ділянці.
Вартість:
від 7500
грн.
Строк виконання:
від 14 днів
Остаточна вартість та строк виконання залежить від таких факторів як:
- площа земельної ділянки;
- місцезнаходження ділянки;
- чи є забудова на ділянці;
Для більш точного розрахунку вартості присвоєння кадастрового номера через технічну документацію щодо встановлення меж залиште заявку у формі нижче.
Заявка для розрахунку вартості присвоєння кадастрового номеру
Також не забудьте поставити лайк нашій гарній сторінці у Фейсбук та Інстаграм;)
Спробуйте наш новий веб-сервіс перевірки даних про земельну ділянку в Державному земельному кадастрі
Що може КадастрСервіс:
- знайти інформацію про земельну ділянку по кадастровому номеру (форма власності, категорія, код цільового призначення, вид використання, площу, а також адресу та нормативну грошову оцінку ділянок, якщо такі є);
- перевірити правильність або наявність коду цільового призначення ділянки;
- перевірити правильність вказаного в кадастрі цільового призначення ділянки;
- перевірити правильність даних про площу ділянки;
- перевірити правильність даних про форму власності ділянки;
- перевірити правильність даних про категорію земельної ділянки;
- показати на мапі місцезнаходження земельної ділянки;
- показати на мапі накладення земельних ділянок, якщо таке є;
- прокласти маршрут до ділянки через Google Maps.
Дивіться також: технічна документація щодо встановлення меж, витяг з державного земельного кадастру, проект відведення земельної ділянки