Підстави недійсності договору оренди земельної ділянки

Підстави недійсності договору оренди земельної ділянки

Верховний суд України своєю ухвалою від 04.02.2015 р. у справі № 6-233цс14 визначив, що під час розгляду позову про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки не достатньо встановити лише факт відсутності в оспорюваному договорі істотних умов, обов’язковість визначення яких встановлена ч. 1 ст. 15 Закону України "Про оренду землі".

Крім встановлення факту відсутності істотних умов в договорі оренди земельної ділянки, суд також має вказати в мотивувальній частині свого рішення, яким саме чином це порушило суб’єктивні права позивача. Тільки в цьому випадку рішення суду можна буде вважати законним та обґрунтованим.

Наприклад, порушенням прав орендодавця може бути відсутність в договорі оренди умови щодо використання земельної ділянки за певним цільовим призначенням, що може спричинити шкоду земельній ділянці як об’єкту права власності орендодавця. Чи відсутність умови щодо індексації орендної плати в довгостроковому договорі оренди може з часом знецінити вартість оренди до несправедливого рівня.  Відсутність у договорі чітко визначеного строку оренди земельної ділянки може завдати збитків орендарю, який планував використовувати земельну ділянку для сільгоспвиробництва протягом певного періоду в часі.

Тобто основний предмет доказування в такого роду справах буде складатись щонайменше з 2-х пунктів:

  • чи дійсно відсутні в договорі оренди земельної ділянки певні істотні умови, обов’язковість яких встановлена Законом;  та
  • яким чином відсутність істотних умов порушує права позивача.

Вказана вище інформація може бути корисною для студентів та практикуючих юристів, які цікавляться особливостями вирішення спорів у справах, пов’язаних із земельними правовідносинами.

Дивіться також: нормативна грошова оцінка, поділ земельної ділянки, зміна цільового призначення