Зміна цільового призначення земельної ділянки. Порядок 2024
В цій статті ми розглянемо найбільш поширений випадок зміни цільового призначення земельної ділянки з особистого селянського господарства (ОСГ) на цільове призначення для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в межах населенного пункту.
Одразу ж попередимо вас, що зараз триває такий собі перехідний період щодо порядку зміни цільового призначення. З одного боку ст. 20 Земельного кодексу України передбачено можливість зміни цільового призначення приватних земельних ділянок на підставі заяви власника, без розробки проекту землеустрою.
З іншого боку, такий порядок можливий тільки за умов:
- внесення до Державного земельного кадастру (ДЗК) відомостей про функціональне призначення території, на якій розташована ділянка;
- наявності у населеного пункту, за місцем розташування ділянки, розробленої, погодженої та затвердженої містобудівної документації (зокрема, генеральний план, детальний план території, план зонування).
За вказаних вище умов можлива зміна цільового призначення без розробки проекту землеустрою.
Отже, покроковий порядок зміни цільового призначення з ОСГ на забудову буде ділитись на дві гілки.
Перша гілка:
- коли є відповідна містобудівна документація за місцем розташування ділянки і дані про функціональне призначення території внесено до ДЗК.
Друга гілка:
- коли є містобудівна документація, але функціональне призначення території НЕ внесено до ДЗК.
В першому випадку цільове призначення можна змінити без розробки проекту землеустрою. В другому випадку розробка проекту землеустрою обов'язкова.
Якщо містобудівна документація за місцем розташування ділянки не розроблялась, тоді наразі неможливо змінити цільове призначення ділянки на будівництво і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.
Крок 1. Витяг з містобудівної документації
Спочатку треба з'ясувати в міськраді (сільраді, селищній раді, центрі об'єднаної територіальної громади) наявність затвердженої містобудівної документації (зокрема, генеральний план, детальний план території, план зонування) за місцезнаходженням земельної ділянки.
Вимоги щодо обов'язкової наявності генерального плану, плану зонування або детального плану території в ході зміни цільового призначення встановлені ст. 24 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".
Якщо вказана вище містобудівна документація є, то в такому випадку в місцевій територіальній громаді (як правило, в ЦНАПі) треба отримати витяг з містобудівної документації. Такий витяг є основним документом, який вам або підтвердить можливість зміни цільового призначення у вашому випадку, або дасть розуміння про неможливість такої зміни.
Зазначений витяг з містобудівної документації має відповідати вимогам, п. 91 "Порядку розроблення, оновлення, внесення змін та затвердження містобудівної документації", затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 01.09.2021 р. № 296.
Якщо з витягом з містобудівної документації все добре, переходимо до наступного кроку.
Крок 2. Вибір землевпорядної організації
На другому кроці необхідно визначитись із землевпорядною організацією, яка має право виконувати роботи із землеустрою. В штаті такої організації має працювати щонайменше один сертифікований інженер-землевпорядник. Роботи щодо зміни цільового призначення ділянки виконуються на підставі договору із землевпорядною організацією. Такий договір має передбачати порядок, вартість і строки виконання робіт.
Крок 3. Заява на зміну цільового призначення земельної ділянки
На цьому кроці складаємо нотаріально засвідчену заяву на зміну цільового призначення земельної ділянки, яка підписується власником ділянки. Саме ця заява і буде підставою для внесення змін до Державного земельного кадастру в частині цільового призначення ділянки.
Надалі наш порядок розділиться на дві гілки:
- коли витяг з містобудівної документації є, відповідає всім вимогам і дані про функціональне призначення території внесено до ДЗК. В цьому випадку одразу переходимо до кроку 6.
- коли дані про функціональне призначення території НЕ внесено до ДЗК. В цьому випадку ідемо далі по порядку на наступний крок.
Крок 4. Розробка проекту зміни цільового призначення земельної ділянки
На підставі заяви власника, землевпорядна організація розробляє відповідний проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки цільове призначення якої змінюється.
Розробка проекту займає в середньому від двох тижнів часу, протягом яких необхідно отримати додаткові вихідні дані, розробити документацію (скласти картографічні матеріали, креслення та ін.)
Щодо погодження проекту відведення. В травні 2021 року набрали чинності зміни до земельного законодавства, відповідно до яких проект зміни цільового призначення земельної ділянки погоджується тільки в окремих випадках.
Крок 5. Затвердження проекту зміни цільового призначення земельної ділянки
Після розробки, проект землеустрою щодо зміни цільового призначення земельної ділянки передається на затвердження до органу місцевого самоврядування (селищної, сільської, міської ради народних депутатів, центру об'єднаної територіальної громади).
Орган місцевого самоврядування на черговій сесії приймає рішення про затвердження чи щодо відмови у затвердженні проекту землеустрою. Відмова у затверджені проекту землеустрою може бути оскаржена в судовому порядку. Дивіться зразок рішення про затвердження проекту зміни цільового призначення земельної ділянки.
Крок 6. Отримання витягу з кадастру (ДЗК) зі зміненим цільовим призначенням
Далі землевпорядна організація подає заяву (у випадку спрощеного порядку) або затверджений проект щодо зміни цільового призначення земельної ділянки державному кадастровому реєстратору з метою внесення відомостей про зміну цільового призначення до Державного земельного кадастру (ДЗК).
Додатково до заяви (у випадку спрощеного порядку) або проекту землеустрою необхідно надати державному кадастровому реєстратору обмінний файл у форматі XML, який містить певний перелік даних, які забезпечують внесення реєстратором відомостей про земельну ділянку до Державного земельного кадастру.
Плати за внесення до земельного кадастру відомостей про зміну цільового призначення земельної ділянки не передбачено. Дивіться зразок витягу з кадастру, який видається за результатом реєстрації на цьому кроці.
Внесення в реєстр речових прав нового цільового призначення земельної ділянки
Інформація про нове цільове призначення земельної ділянки зараз не передається до реєстру речових прав на нерухоме майно. Відомості про цільове призначення ділянки містяться тільки в Державному земельному кадастрі.
Роботи щодо зміни цільового призначення земельної ділянки доступні в нашій компанії "під ключ"
Наша компанія має великий досвід, технічні можливості та відповідних спеціалістів для розробки проекту землеустрою щодо зміни цільового призначення земельної ділянки.
Ми маємо можливість виконувати повний комплекс робіт під ключ, закінчуючи отриманням витягу з ДЗК з новим цільовим призначенням.
Вартість:
від 10000
грн.
Строк виконання:
від 14 робочих днів
Остаточна вартість та строк виконання залежить від таких факторів як:
- площа земельної ділянки;
- місцезнаходження ділянки;
- з якого цільового та на яке треба змінити.
Для більш точного розрахунку вартості зміни цільового призначення ділянки скористайтесь формою заявки нижче.
Заявка для розрахунку вартості зміни цільового призначення
Також не забудьте поставити лайк нашій гарній сторінці у Фейсбук та Інстаграм;)
Спробуйте наш новий веб-сервіс перевірки даних про земельну ділянку в Державному земельному кадастрі
Що може КадастрСервіс:
- знайти інформацію про земельну ділянку по кадастровому номеру (форма власності, категорія, код цільового призначення, вид використання, площу, а також адресу та нормативну грошову оцінку ділянок, якщо такі є);
- перевірити правильність або наявність коду цільового призначення ділянки;
- перевірити правильність вказаного в кадастрі цільового призначення ділянки;
- перевірити правильність даних про площу ділянки;
- перевірити правильність даних про форму власності ділянки;
- перевірити правильність даних про категорію земельної ділянки;
- показати на мапі місцезнаходження земельної ділянки;
- показати на мапі накладення земельних ділянок, якщо таке є;
- прокласти маршрут до ділянки через Google Maps.
Дивіться також: проект відведення земельної ділянки, державний акт на земельну ділянку, технічна документація щодо встановлення меж земельної ділянки