Землевпорядна організація

Маємо дозвіл СБУ на роботу в умовах воєнного стану!

ua | en | ru

Реєстрація права на земельну ділянку в держреєстрі речових прав на нерухоме майно. Порядок 2024

Зареєструвати власність чи інші права (оренду, сервітут, суперфіцій, емфітевзис і т.і.) на землю можна через місцевий центр надання адміністративних послуг (ЦНАП) або у нотаріуса. Саме після реєстрації в держреєстрі речових прав на нерухоме майно, виникає, змінюється чи припиняється відповідне право.

Важливо розуміти, що зареєструвати право можна лише на ділянку, якій вже присвоєно кадастровий номер. Якщо кадастровий номер ще не присвоєно, необхідно пройти через процедуру його присвоєння. Для цього перегляньте порядок присвоєння кадастрового номера земельній ділянці.

Для довідки. Правила реєстрації прав на нерухоме майно, у тому числі на земельну ділянку, визначені, зокрема Порядком державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 р. № 1127, яка набрала чинності з 01.01.2016 р.

Якщо згадати, то до 2013 року право власності на землю підтверджувалось державним актом про право власності на земельну ділянку, який можна було отримати в місцевому органі Держкомзему.

Сьогодні ж, після включення даних про земельну ділянку до державного земельного кадастру та отримання в місцевому управлінні Держгеокадастру витягу з ДЗК, необхідно звернутись до місцевого ЦНАПу чи нотаріуса для реєстрації вашого права на земельну ділянку. В ЦНАПі можна зареєструвати право власності, оренди, сервітут, суперфіцій, емфітевзис, обтяження на нерухоме майно тощо. Найпоширенішим випадком звичайно є саме реєстрація права власності на земельну ділянку, покроковий порядок зі зразками документів якої ми і розглянемо нижче.

Покроковий порядок реєстрації права на земельну ділянку

1. Визначитись з органом реєстрації права.

Спочатку необхідно визначитись зі зручним для Вас центром надання адміністративних послуг (ЦНАП) або нотаріусом, до яких можна звернутись щодо реєстрації. В ЦНАПі ви оплачуєте виключно адміністративний збір, проте там можуть бути черги. У нотаріуса навпаки – дорожче (адмінзбір + послуги нотаріуса), але все зручно і без черг.

Важливим є те, що зареєструвати право на земельну ділянку можна тільки в ЦНАПі чи у нотаріуса, які працюють в тій же області, де знаходиться земельна ділянка. Адреси місцевих ЦНАПів, яким слід подавати документи для реєстрації права власності на земельну ділянку можна знайти в інтернеті, наприклад ввівши запит в пошуковику "ЦНАП Борщагівської ОТГ".

2. Підготувати та подати пакет документів.

Далі необхідно підготувати пакет документів для подачі до місцевого ЦНАПу чи нотаріуса, який включатиме:

  • витяг з Державного земельного кадастру (ДЗК);
  • оригінал паспорту заявника;
  • оригінал ідентифікаційного номеру;
  • підтвердження оплати адміністративного збору (0,1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, станом на 2024 р. - це 302,80 грн.). Якщо ви реєструєте право на підставі держакту старого зразку, реєстрація має бути безкоштовною (п. 1 ч. 9 ст. 34 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень");
  • документ - підстава виникнення права на ділянку (договір купівлі-продажу (дарування, міни і т.і.), рішення суду, рішення ОТГ про передачу ділянки у власність, свідоцтво про право на спадщину, тощо);
  • довіреність, якщо документи подаються представником (нотаріально засвідчена);
  • оригінал паспорту, ідентифікаційного номеру представника, якщо документи подаються представником.

Заява про реєстрацію права друкується держреєстратором або нотаріусом та підписується заявником на місці.

3. Отримати готовий документ

Загальний строк розгляду поданих державному реєстратору документів складає до 5 робочих днів (не календарних!). Зі спливом вказаного строку можна буде отримати від державного реєстратора витяг з реєстру речових прав.

Слід також зазначити, що ст. 34 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" надає можливість скоротити п'ятиденний строк до 2 днів, 24х та 2х годин, проте збір за реєстрацію права в таких випадках буде значно більшим.

Після реєстрації свого права в Державному реєстрі речових прав, ви станете повноправним власником земельної ділянки та в подальшому зможете розпорядитись нею за власним розсудом (в тому числі, продати, подарувати, обміняти, тощо).

Нагадаємо, що до 2016 р., за результатами реєстрації права можливо було отримати один з таких документів:

Зараз можна отримати тільки витяг про проведену державну реєстрацію прав.

Перевірити, чи зареєстроване право в Державному реєстрі речових прав, можна скориставшись офіційним електронним сервісом на сайті Міністерства юстиції України.

Чи була ця інформація корисною для Вас?

Оберіть "Так" чи "Ні", додайте коментар за бажанням і натисніть кнопку "Відправити". Вдячні Вам за зворотній зв'язок.

Також не забудьте поставити лайк нашій гарній сторінці у Фейсбук та Інстаграм;)

Спробуйте наш новий веб-сервіс перевірки даних про земельну ділянку в Державному земельному кадастрі

Що може КадастрСервіс:

  • знайти інформацію про земельну ділянку по кадастровому номеру (форма власності, категорія, код цільового призначення, вид використання, площу, а також адресу та нормативну грошову оцінку ділянок, якщо такі є);
  • перевірити правильність або наявність коду цільового призначення ділянки;
  • перевірити правильність вказаного в кадастрі цільового призначення ділянки;
  • перевірити правильність даних про площу ділянки;
  • перевірити правильність даних про форму власності ділянки;
  • перевірити правильність даних про категорію земельної ділянки;
  • показати на мапі місцезнаходження земельної ділянки;
  • показати на мапі накладення земельних ділянок, якщо таке є;
  • прокласти маршрут до ділянки через Google Maps.

Пропозиції щодо реєстрації права на земельну ділянку від нашої компанії

Наша компанія має великий досвід, технічні можливості та відповідних спеціалістів для реєстрації прав на земельну ділянку в Державному реєстрі речових прав.

Вартість:

від 2000 грн.

Строк виконання:

від 1 дня

Дивіться також: проект відведення земельної ділянки, робочий проект на зняття родючого шару ґрунту, зміна цільового призначення земельної ділянки